Potencjał organizacji pozarządowych w zakresie przygotowania obronnego społeczeństwa

Autor

DOI:

https://doi.org/10.34739/dsd.2020.02.14

Słowa kluczowe:

organizacje pozarządowe, bezpieczeństwo, obronność, przygotowanie obronne, edukacja dla bezpieczeństwa

Abstrakt

Charakter współczesnych zagrożeń, ich nieprzewidywalność i złożoność, sprawia że konieczne jest poszukiwanie skutecznych dróg przygotowania społeczeństwa na wypadek zagrożeń. Konieczność ta wynika również z faktu, że wyspecjalizowane podmioty państwowe nie są w stanie skutecznie działać na rzecz obywateli bez ich partycypacji. Doświadczenia naszego kraju, jak również innych państw, wskazuje na potrzebę uwzględniania i wspierania tego sektora w działaniach na rzecz bezpieczeństwa. W związku z tym idea organizacji pozarządowych opierająca się na zaangażowaniu społeczeństwa jest istotnym ogniwem w procesie przygotowania obronnego społeczeństwa. Autor skupia się na istocie funkcjonowania organizacji pozarządowych, celach i treściach edukacji na rzecz bezpieczeństwa, obszarach i możliwościach działań tego sektora w zakresie przygotowania obronnego społeczeństwa.

Pobrania

Statystyki pobrań niedostępne.

Biogram autora

  • Grzegorz Wierzbicki - Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach

    doktor, adiunkt w Instytucie Nauk o Bezpieczeństwie, Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Przyrodniczo Humanistycznego w Siedlcach. Jest autorem monografii naukowych Przygotowanie obronne społeczeństwa i współautorem Edukacja na rzecz bezpieczeństwa dzieci. Autor artykułów naukowych i popularno-naukowych z zakresu edukacji dla bezpieczeństwa w systemie oświatowym i pozaświatowym, dydaktyki edukacji dla bezpieczeństwa i bezpieczeństwa społecznego. Zainteresowania naukowe: edukacja dla bezpieczeństwa, dydaktyka przedmiotowa edukacji dla bezpieczeństwa, bezpieczeństwo społeczne, edukacja obywatelska.

Pobrania

Opublikowane

28.12.2020

Jak cytować

Wierzbicki, G. . (2020). Potencjał organizacji pozarządowych w zakresie przygotowania obronnego społeczeństwa. De Securitate Et Defensione. O Bezpieczeństwie I Obronności, 6(2), 205-215. https://doi.org/10.34739/dsd.2020.02.14