Przyszłe wojny. Zarys problemu

Autor

DOI:

https://doi.org/10.34739/dsd.2020.01.06

Słowa kluczowe:

wojna, konflikt zbrojny, prognoza, potencjalni przeciwnicy

Abstrakt

Artykuł poświęcony jest zidentyfikowaniu kluczowych aspektów dotyczących przyszłych wojen i konfliktów zbrojnych oraz usystematyzowaniu istniejącej wiedzy w tym obszarze. W związku z tym przyjęto założenie, że należy chociażby w ogólnym zarysie nakreślić prognozy najbardziej prawdopodobnych rodzajów wojen i konfliktów, a nie jednej uniwersalnej wizji wojny oraz konfliktu zbrojnego. Użycie liczby mnogiej w tym wypadku jest w pełni uzasadnione, ponieważ wypracowanie jednej wizji wojny byłoby podejściem zbyt uproszczonym, mogącym negatywnie wpłynąć nie tylko na rozwój teorii wojen i konfliktów, lecz także na ich praktykę. Rozwiązanie zatem tego problemu wymagało udzielenia odpowiedzi na pytanie: jakie będą przyszłe wojny i konflikty w stosunku do przewidywanych uwarunkowań geopolitycznych, rozwoju technologii wojskowych, walki informacyjnej oraz regulacji prawnych? W przygotowaniu niniejszego opracowania niezbędne okazały się teoretyczne metody badawcze, takie jak: synteza, analiza, uogólnienie i porównanie. Jednakże ze względu na specyficzny obszar badawczy kluczowe znaczenie miała jakościowa metoda prognozowania, czyli metoda scenariuszowa.

Pobrania

Statystyki pobrań niedostępne.

Biogram autora

  • Maciej Marszałek - Akademia Sztuki Wojennej, Wydział Bezpieczeństwa Narodowego

    prof. dr hab. inż., pracownik naukowo-dydaktyczny Wydziału Bezpieczeństwa Narodowego Akademii Sztuki Wojennej, kierownik Katedry Bezpieczeństwa Międzynarodowego i Dyplomacji. Członek Executive Academic Board European Security and Defence College (EAB ESDC). Autor i współautor wielu publikacji poświęconych problematyce zarządzania kryzysowego w wymiarze międzynarodowym, w tym min. operacjom wsparcia pokoju, operacjom humanitarnym z udziałem sił zbrojnych, a także ewolucji wojen i konfliktów zbrojnych na świecie. Do najważniejszych z nich można zaliczyć: Podstawy bezpieczeństwa międzynarodowego. Wymiar militarny i konfliktów zbrojnych. Część 1(2020). Humanitarny wymiar użycia sił zbrojnych. Teoria i praktyka operacji humanitarnych (2018), oraz Wojny nieregularne. Przeszłość i przyszłość. Doświadczenia i wnioski (2016). Promotor kilkunastu rozpraw doktorskich.

Pobrania

Opublikowane

08.08.2020

Jak cytować

Marszałek, M. . (2020). Przyszłe wojny. Zarys problemu. De Securitate Et Defensione. O Bezpieczeństwie I Obronności, 6(1), 35-49. https://doi.org/10.34739/dsd.2020.01.06