Polityka bezpieczeństwa energetycznego państwa polskiego na przykładzie gazociągu OPAL

Autor

DOI:

https://doi.org/10.34739/dsd.2020.02.05

Słowa kluczowe:

bezpieczeństwo energetyczne, gazociąg, koncern, Polska

Abstrakt

Przedmiotem niniejszego artykułu jest bezpieczeństwo energetyczne Polski w obliczu liberalizacji rynku energetycznego UE. Celem podjętych badań jest identyfikacja istniejących tutaj dla Polski oraz państw Europy Środkowo-Wschodniej zagrożeń oraz ocena ich skali i skutków ekonomicznych oraz politycznych. Artykuł napisano w oparciu o wykorzystanie metod badawczych bazujących na przede wszystkim na analizie źródeł w postaci dokumentów normatywnych, dostępnych pozycji z literatury przedmiotu, danych porównawczych czy wtórnych stanowiących metodologiczne komponenty stadium przypadku badanego gazociągu OPAL. W artykule dokonano przeglądu wydarzeń i uwarunkowań dotyczących stosowania unijnych regulacji prawnych zmierzających do przeciwdziałania monopolistycznemu zawładnięciu przez rosyjski koncern Gazprom omawianą magistralą przesyłową w kontekście polityki bezpieczeństwa energetycznego prowadzonej przez polskie władze na tle analogicznych działań kilku innych państw regionu.

Pobrania

Brak dostęþnych danych do wyświetlenia.

Biogram autora

Przemysław Czernicki - Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach

doktor nauk prawnych, absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, adiunkt w Instytucie Nauk o Polityce i Administracji Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach, wykładowca Akademii im. Leona Koźmińskiego w Warszawie.

Pobrania

Opublikowane

2020-12-28

Jak cytować

Czernicki, P. (2020). Polityka bezpieczeństwa energetycznego państwa polskiego na przykładzie gazociągu OPAL. De Securitate Et Defensione. O Bezpieczeństwie I Obronności, 6(2), 68–83. https://doi.org/10.34739/dsd.2020.02.05