Broń jądrowa w polityce bezpieczeństwa wybranych państw

Autor

DOI:

https://doi.org/10.34739/dsd.2019.02.03

Słowa kluczowe:

broń jądrowa, polityka bezpieczeństwa, użycie broni jądrowej, modernizacja sił jądrowych

Abstrakt

Broń jądrowa stanowi czynnik odstraszania militarnego, tym samym jest to środek kształtowania bezpieczeństwa oraz utrzymania równowagi strategicznej. Dlatego też, mimo przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się broni jądrowej, nie ma politycznej woli, aby do jej wyeliminowania ostatecznie doprowadzić. Celem artykułu jest analiza i ocena wpływu broni jądrowej na kształtowanie bezpieczeństwa międzynarodowego. W artykule przyjęto, że broń jądrowa zarówno w kategoriach politycznych, jak i militarnych stanowi ważny czynnik kształtowania relacji międzynarodowych, dlatego też znaczenie broni jądrowej w relacjach międzynarodowych niewiele się zmienia mimo upływu czasu. Większość państw, które taką broń posiadają, modernizuje i rozwija swoje arsenały, widząc w tym nie tylko wyraz swojej potęgi lecz także gwarancje suwerenności i bezpieczeństwa. W ocenie autora studiowanie tego materiału powinno przynajmniej przywołać pewną refleksję nad rozwojem broni jądrowej jako środka kształtowania współczesnych relacji bezpieczeństwa.

Pobrania

Brak dostęþnych danych do wyświetlenia.

Biogram autora

Krzysztof Załęski - Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej

dr hab. inż, profesor Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej. Ukończył studia między innymi w Akademii Sztabu GeneralnegoWP, Akademii Obrony Narodowej, Air War College, Maxwell, Alabama, USA oraz studia podyplomowe w Politechnice Krakowskiej. Opublikował wiele opracowań naukowych, artykułów analiz i recenzji związanych z polityką obronną, perspektywami rozwoju sił zbrojnych, a także sytuacją globalną i regionalną w odniesieniu do bezpieczeństwa i obronności.

Pobrania

Opublikowane

2020-01-28

Jak cytować

Załęski, K. (2020). Broń jądrowa w polityce bezpieczeństwa wybranych państw . De Securitate Et Defensione. O Bezpieczeństwie I Obronności, 5(2), 51–65. https://doi.org/10.34739/dsd.2019.02.03