Rola broni nuklearnej w izraelskiej strategii odstraszania militarnego

Autor

DOI:

https://doi.org/10.34739/dsd.2019.02.02

Słowa kluczowe:

broń nuklearna, odstraszanie, Izrael, Bliski Wschód

Abstrakt

Celem artykułu jest wykazanie, jaką rolę w izraelskiej strategii odstraszania odgrywa broń nuklearna. Przyjęto założenie, że o potencjale odstraszania izraelskiego arsenału jądrowego decyduje celowe utrzymywanie go w tajemnicy (tzw. strategia amimut). Założono także, że odstraszanie nuklearne stanowi ważną część składową strategii odstraszania militarnego Izraela, ze względu na zmieniający się charakter zagrożeń nie jest jednak jej głównym elementem. W opracowaniu zastosowano teoretyczne metody badawcze: analizę krytyczną i analizę porównawczą źródeł, opracowań naukowych, dokumentów strategicznych oraz komunikatów przedstawicieli władz Izraela. Niniejszy artykuł stanowi próbę uchwycenia specyfiki strategii odstraszania nuklearnego Izraela i cech odróżniających ją od odstraszania innych państwa nuklearnych.

Pobrania

Brak dostępnych danych do wyświetlenia.

Biogram autora

Joanna Zych - Akademia Sztuki Wojennej, Wydział Bezpieczeństwa Narodowego

magister, doktorantka w Instytucie Studiów Strategicznych na Wydziale Bezpieczeństwa Narodowego w Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie. Zainteresowania badawcze autorki obejmują konflikty na Bliskim Wschodzie, organizację systemu obronnego Izraela i funkcjonowanie obrony cywilnej w warunkach konfliktów asymetrycznych.

Pobrania

Opublikowane

2020-01-28

Jak cytować

Zych, J. (2020). Rola broni nuklearnej w izraelskiej strategii odstraszania militarnego . De Securitate Et Defensione. O Bezpieczeństwie I Obronności, 5(2), 32–50. https://doi.org/10.34739/dsd.2019.02.02