Propozycja modelu archiwizacji polskiego Internetu na bazie doświadczeń brytyjskich

Autor

  • Sebastian Gaca UP w Krakowie

Słowa kluczowe:

Internet, polskie dziedzictwo Internetu, UK Government Web Archive, modele archiwizacji Internetu

Abstrakt

Celem niniejszego artykułu jest próba zaproponowania modelu archiwizacji polskiego Internetu, opartego w tym zakresie na przyjętych rozwiązaniach w Wielkiej Brytanii. W Polsce były czynione starania w zakresie archiwizacji Internetu, nie dysponuje ona dotychczas archiwum Internetu. Przeszkodami uniemożliwiającymi to działanie są niski budżet instytucji polskich odpowiedzialnych za ochronę narodowego dziedzictwa, a także nieuregulowana sytuacja prawna kwestii archiwizacji polskiego zasobu Internetu. Oznacza to, że cenny zasób Internetu związany z polskim dziedzictwem kulturowym, ulega ciągłej i bezpowrotnej utracie, która prowadzi do niemożności ukazania przyszłym pokoleniom walorów tego dziedzictwa w sposób pełny. Koniecznym w tej sytuacji staje się archiwizacja zasobu polskiego Internetu. Na potrzeby tego referatu zostanie przedstawiony aktualny stan ochrony polskiego Internetu,
a także model brytyjski archiwizacji Internetu, który zaimplementowany w Polsce umożliwiłyby wprowadzenie skutecznej ochrony jej dziedzictwa Internetu.

Pobrania

Statystyki pobrań niedostępne.

Pobrania

Opublikowane

26.09.2021 — zaktualizowane 25.04.2023

Wersje

Jak cytować

Gaca, S. (2023). Propozycja modelu archiwizacji polskiego Internetu na bazie doświadczeń brytyjskich. Officina Historiae, 4(1), 79-90. https://czasopisma.uph.edu.pl/officinahistoriae/article/view/2575 (Original work published 2021)