ZARZĄDZANIE BEZPIECZEŃSTWEM SPOŁECZNO-EKONOMICZNYM – POTRZEBY, MOŻLIWOŚCI I APLIKACJA
DOI:
https://doi.org/10.34739/zn.2023.61.16Słowa kluczowe:
zarządzanie bezpieczeństwem, narzędzie zarządzania, bezpieczeństwo społeczno-ekonomiczne, model systemu, zarządzanie strategiczne, zarządzanie operacyjneAbstrakt
W artykule zaprezentowano rozważania teoretyczne nad potrzebami i możliwością zarządzania bezpieczeństwem społeczno-ekonomicznym oraz praktyczną aplikacją modelu systemu diagnozowania i prognozowania bezpieczeństwa społeczno-ekonomicznego w regionie. W pierwszej części przedstawiono zasadność i możliwość zarządzania bezpieczeństwem w odniesieniu do definicji zarządzania i bezpieczeństwa. W tym kontekście uzasadniono tezę, że zadaniem państwa jako organizacji jest właściwe pokierowanie i dysponowanie zasobami, na jakie ma wpływ, w celu zapewnienia jak najwyższego poziomu bezpieczeństwa oraz eliminacji jego zagrożeń. Następnie podano argumenty przemawiające za koniecznością stworzenia narzędzia zarządzania bezpieczeństwem społeczno-ekonomicznym na poziomie regionalnym. Podkreślono znaczenie takiego narzędzia dla podejmowania decyzji odnośnie polityki społeczno-gospodarczej oraz praktyki zarzadzania na poziomie strategicznym i operacyjnym. Przedstawiono także wieloczynnikowy model systemu diagnozowania i prognozowania bezpieczeństwa społeczno-ekonomicznego regionów Polski pod kątem wkładu do dorobku dwóch dyscyplin naukowych, oraz jego praktycznego zastosowania. Zaprezentowano możliwości i ograniczenia w konstrukcji modelu oraz jego praktycznej aplikacji, jako narzędzia zarządzania.
Pobrania
Pobrania
Opublikowane
Numer
Dział
Licencja
Prawa autorskie (c) 2023 Zeszyty Naukowe UPH seria Administracja i Zarządzanie
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.