BARIERY W ROZWOJU SPÓŁEK CELOWYCH JEDNOSTEK NAUKOWYCH
DOI:
https://doi.org/10.34739/zn.2023.61.17Słowa kluczowe:
spółki celowe jednostek naukowych, współpraca nauki i biznesu, komercjalizacja rezultatów badań naukowych, czynniki ograniczające rozwójAbstrakt
Celem artykułu jest identyfikacja barier w rozwoju spółek celowych uczelni (SC) w Polsce i wskazanie rekomendacji niwelujących te bariery. Wykorzystano przegląd literatury, analizę dokumentów wtórnych oraz metodę studium przypadku. W ramach analizowanego przypadku przeprowadzono wywiady pogłębione z osobą zarządzającą SC oraz jej interesariuszami. Przegląd literatury dotyczył ograniczeń w rozwoju współpracy na styku nauki i biznesu, stojących zarówno po stronie przedsiębiorców, jak i naukowców. W konsekwencji przekłada się to na bariery w rozwoju jednostek utworzonych w celu komercjalizacji rezultatów badań naukowych, powstałych w uczelniach i instytutach ba-dawczych, w tym SC. Na podstawie materiału badawczego zdefiniowano bariery rozwoju SC, które pogrupowano wg rodzaju ograniczeń (systemowe, ekonomiczne, kompetencyjne, świadomościowo-kulturowe) oraz wg środowiska, którego bezpośrednio dotyczą (SC, naukowcy, przedsiębiorcy). W odpowiedzi na bariery w rozwoju SC zaproponowano działania służące ich przełamywaniu. Oryginalność artykułu wynika z rozwoju problematyki funkcjonowania SC jednostek naukowych, których rola i możliwości są poznane w niewielkim stopniu zarówno w środowisku akademickim i biznesowym.
Pobrania
Pobrania
Opublikowane
Numer
Dział
Licencja
Prawa autorskie (c) 2023 Zeszyty Naukowe UPH seria Administracja i Zarządzanie
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.