Technologia blockchain a bezpieczeństwo narodowe. Możliwość wdrożenia łańcucha bloków w obszarze bezpieczeństwa państwa

Autor

DOI:

https://doi.org/10.34739/dsd.2020.02.08

Słowa kluczowe:

Blockchain, Bitcoin, kryptowaluty, bezpieczeństwo, kryptografia, wojsko

Abstrakt

W artykule podjęta została analiza potencjału wykorzystania technologii blockchain dla wzmocnienia bezpieczeństwa państwa, którego gwarantem jest silna i sprawnie funkcjonująca armia. Na początku autor dokonuje charakterystyki rozwiązań, które jako pierwsze zostały zaimplementowane w 2008 roku wraz z powstaniem Bitcoina. Technologia łańcucha bloków, określana jako najważniejsze osiągnięcie ludzkości od momentu powstania internetu. Coraz częściej znajduje zastosowanie w takich obszarach jak: zarządzanie płatnościami, digitalizacja i przechowywanie umów, czy też w sektorze prywatnym, gdzie kluczową rolę odgrywa bezpieczeństwo danych. Dostępne raporty i opracowania wskazują, że intensywne prace nad wdrożeniem technologii w funkcjonowanie swoich armii prowadzą Stany Zjednoczone, Federacja Rosyjska oraz Chińska Republika Ludowa. Z kolei takie kraje jak Korea Południowa czy Indie w 2019 roku rozpoczęły programy pilotażowe, które finalnie mają także doprowadzić do implementacji technologii łańcucha bloków w ich armiach. Stąd też rodzi się pytanie, jakie militarne zastosowanie ma lub może mieć w dającej się przewidzieć przyszłości, technologia łańcucha bloków i jak jej wykorzystanie przez armie może przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa państwa? W prezentowanym studium wyróżnione zostały trzy następujące obszary potencjalnego zastosowania: bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni, zarządzanie łańcuchem dostaw oraz bardziej efektywna i niezawodna komunikacja.

Pobrania

Brak dostęþnych danych do wyświetlenia.

Biogram autora

Wojciech Mincewicz - Uniwersytet Warszawski

magister, politolog i socjolog. Ukończył z wyróżnieniem studia na Wydziale Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego ze specjalnością infobrokering polityczny oraz Wydziale Stosowanych Nauk Społecznych i Resocjalizacji – specjalizacja organizacje pozarządowe, współpraca międzysektorowa. Obecnie asystent oraz doktorant w Katedrze Socjologii Polityki i Marketingu Politycznego WNPISM UW w dziedzinie nauki o polityce. Jego zainteresowania naukowe obejmują zagadnienia z zakresu socjologii, kultury i przywództwa politycznego, infobrokeringu oraz społeczno-politycznych aspektów funkcjonowania człowieka w cyberprzestrzeni.

Opublikowane

2020-12-28

Jak cytować

Mincewicz, W. . (2020). Technologia blockchain a bezpieczeństwo narodowe. Możliwość wdrożenia łańcucha bloków w obszarze bezpieczeństwa państwa. De Securitate Et Defensione. O Bezpieczeństwie I Obronności, 6(2), 114–129. https://doi.org/10.34739/dsd.2020.02.08