Zarządzanie kryzysowe w Polsce jako specyficzne zadanie administracji publicznej realizowane na rzecz ochrony ludności

Autor

DOI:

https://doi.org/10.34739/dsd.2020.02.12

Słowa kluczowe:

zarządzanie kryzysowe, ochrona ludności, ratownictwo, administracja publiczna

Abstrakt

W artykule autor porusza problematykę organizacji i funkcjonowania szeroko rozumianej ochrony ludności w Polsce, realizowanej przez różne powołane do tego elementy systemu bezpieczeństwa narodowego (podsystemy). Te systemowe rozwiązania służyć mają bezpieczeństwu ludności, poprzez działania przygotowania i prowadzenia takiej ochrony. W artykule wyróżniono działania i przedsięwzięcia zarządzania kryzysowego oraz wskazano na zależności i wspólne płaszczyzny przedsięwzięć zarządzana kryzysowego, ratownictwa, obrony i ochrony. Posługując się teoretycznymi metodami badawczymi, takimi jak: analiza, synteza, porównanie i wnioskowanie, stwierdzono, że w strukturze tych systemów zachodzą istotne zbieżności realizowanych przedsięwzięć (planistycznych) i zadań. Elementami tożsamymi są przede wszystkim podmioty, realizujące tę ochronę, i ich szerokie kompetencje władcze. Ponadto należy wskazać, że podejmowanie czynności ratunkowych realizowane jest na rzecz wszystkich systemów, niezależnie od stanu funkcjonowania państwa. Zatem wdrażane rozwiązania zarządzania kryzysowego wykorzystują potencjał wykonawczy innych podsystemów.

Pobrania

Brak dostęþnych danych do wyświetlenia.

Biogram autora

Irmina Denysiuk - Akademia Sztuki Wojennej

doktor nauk społecznych w dyscyplinie nauk o bezpieczeństwie. Adiunkt w Katedrze Bezpieczeństwa Powszechnego Wydziału Bezpieczeństwa Narodowego ASzWoj. Swoje zainteresowana naukowe ukierunkowała na zarządzanie kryzysowe i ochronę ludności w Polsce, Unii Europejskiej oraz strukturach Sojuszu Północnoatlantyckiego, operacje reagowania kryzysowego NATO i UE, działania nieregularne i ich sukces, w kontekście historycznym, jak i współczesnym. Do najważniejszych publikacji autorki należy zaliczyć współredakcję monografii: Ochrona infrastruktury bezpieczeństwa państwa (2019), Zarządzanie kryzysowe. Problemy, wyzwania, kierunki doskonalenia (2017) oraz liczne artykuły i rozdziały naukowe we wskazanej tematyce.

Pobrania

Opublikowane

2020-12-28

Jak cytować

Denysiuk , I. . (2020). Zarządzanie kryzysowe w Polsce jako specyficzne zadanie administracji publicznej realizowane na rzecz ochrony ludności. De Securitate Et Defensione. O Bezpieczeństwie I Obronności, 6(2), 168–184. https://doi.org/10.34739/dsd.2020.02.12